Katener Sistemleri

Standart Katener Sistemi

İletkenler
Direkler
Taşıyıcı Sistem
İzolatörler
Besleme Sistemi
Ray Bağlantıları

Rijit Katener

Rijit katener, standart katener ve 3. Raya alternatif olarak raylı sistemlerde kullanılan bir havai hat elektrikli besleme sistemidir.
 
Rijit katener, genellikle, alüminyum profil ve kontak telinden oluşur. Kontak teli, alüminyum profil vasıtasıyla askıda tutulur ve akım toplayıcı(pantograf) kontak teline temas eder. 
 
Rijit katener sistemi, 750V DC ve 1500V DC hafif raylı ve metro sistemlerinde kullanıldığı gibi, 3kV DC, 15kV AC ve 25kV AC sistemler içinde kullanılabilmektedir.
 
Rijit Katener Sisteminin Standart Katenere Göre Avantajları


Rijit Katener,  standart katener  gibi bir havai hat sistemi olduğundan, Standart katener sisteminde kullanılan  araçlar ve pantografları, rijit katener sisteminde de  kullanılabilir.  
Rijit tasarım sağlam ve güvenilirdir. Standart katener sistemlerindeki gibi, kontak telinin kopması gibi bir mevzu yaşanmaz.
Parça sayısının az olması montaj işleri hızlı, kolay ve güvenli yapılabilmektedir.
Kontak telinin değiştirilmesi yada yenilenmesi sadece tek bir işlemle yapılır.
Rijit  katener sisteminin akım taşıma kapasitesi ve  kısa devre direnci, standart katenere  sistemine göre çok daha yüksektir.
Ayrıca elektriksel olarak kablo kesitini artırmak (takviye etmek) için ilave hat fiderleri yada kabloya ihtiyaç yoktur.
Rijit katener  sistemi için yükseklik olarak çok az bir mesafe gerektiğinden, tünel inşat maliyetini düşürmede ideal bir sistem olmaktadır.
Rijit  katener sisteminde, gergi cihazlarına ihtiyaç duyulmamaktadır.
Yarı çapı R= 120m’nin üzerinde olan  kurplarda,  önceden bükme işlemi yapılmadan, rijit katener monte edilebilmektedir.
Rijit katener sisteminde, profilleri  bağlayan birleştirici plakalar profilin içine yerleştirildiğinden, ideal bir iletkenlik sağlar.
Profildeki kontak telinde hiçbir mekanik gerilme (zorlama) yoktur. Bu nedenle  kontak telindeki aşınma %35’ civarına kadar müsaade edilmektedir. Burada tek sınırlama pantograf, alüminyum profile temas etmemelidir. Oysa standart katener sistemlerinde izin verilebilir aşınma oranı %20’dir.
Kontak telinde yüksek aşınmaya müsaade edildiğinden ve kısa sürede değiştirme imkanı sağladığından,  sistemin bakım maliyeti de oldukça düşük olacaktır.

3. Raya Göre Avantajları

3. Ray için:

Kamu güvenliği açısından daha fazla güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyar.
Fazla ekipmana ihtiyaç duyulduğundan, maliyeti yüksek olur.
Akım toplayıcının daha büyük sürtünme kuvvetinden dolayı, yoğun bakıma ihtiyaç duyulur ve bu da bakım maliyetini yükseltir.

Kablo İletim Destek Profili 

Profil Kesiti 2.220 mm2
Toplam Profil Yüksekliği 110 mm
Profil Uzunluğu 10-12m
Profil Ağırlığı Kg/m 6,1
Atalet Momenti 1xx 338x104 mm4
Atalet Momenti 1yy 113,7x10 mm4
Bakır Eşdeğer Kesiti 1.400 mm2
Genleşme Katsayısı 24x10 -6
Esneklik Modulü 69.000 N/mm2